Cum pot să trimit o somație chiriașilor?

25 декабря 2019 51

Buna ziua! Noi avem niste chiriași care nu au achitat chiria și serviciile comunale timp de 1 luna și spun ca nu au bani. Am citit la Dvs. pe site ca trebuie sa le trimit o somație, dar care este procedura? Ce să scriu acolo și cum să o trimit? Daca chiriașii nu se conformează somației, ce pot să fac mai departe?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ana,

Trebuie să expediați somația prin care rezoluționați contractul de chirie, solicitați achitarea restanțelor și eliberarea spațiului închiriat.

După dacă nu se conformează, vă adresați în instanță cu acțiune civilă.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

26 декабря 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca nu se vor conforma somatiei, veti putea rezolutiona contractul de locatiune doar daca chiriasii nu achita chiria pentru un termen de 3 luni, daca in contract nu este prevazut altfel.

26 декабря 2019