Cum pot sal restabilesc la pensia alimentara pe fostul sot?

1 апреля 2019 104

Buna ziua. Sunt divortata de 13 ani si am o fiica din casnicie. Dupa divort, l-am dat la pensia alimentara pe fostul sot, dar peste vreo 3 ani l-am iertat si ne-am impacat. Fiind insarcinata cu al doilea copil, fostul m-a rugat sa-l scutesc de pensia alimentara, deoarece traim in comun (noi nu ne-am recasatorit). Am mers cu el la executor, l-am scos, dar executorul nu mi-a explicat ca sunt mai multe etape: ca se poate de oprit pensia alimintara si de scos in totalitate. Eu m-am despartit de fostul, nu am trait niciun an. Acum cand am fost sa ridic din nou sa-l pun la pensia alimentara, executorul mi-a spus (altul, nu cel ce mi-a inchis dosarul de pensie alimentara) ca nu pot sa-l mai pun, pentru ca l-am scos cu totul. Pot face ceva ca sa il pun din nou?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Victoria,

Codul de executare prevede următoarele în legătură cu întrebarea ridicată de către Dvs:
Articolul 114. Modul de încasare a pensiei de întreţinere şi a restanţelor la pensie
(1) Modul de încasare a pensiei de întreţinere şi a restanţelor... mai detaliat la pensie este reglementat de Codul familiei.
(2) Dacă creditorul a retras documentul executoriu şi procedura a fost încheiată, la prezentarea ulterioară a documentului executoriu spre executare pensia de întreţinere se încasează de la data prezentării documentului executoriu, iar cuantumul restanţei se stabileşte de către instanţa de judecată, la cererea creditorului, în modul stabilit de Codul familiei.
(3) În cazul în care documentul executoriu este în proces de executare, iar pensia de întreţinere nu a fost reţinută, cuantumul restanţei se determină de către executorul judecătoresc pentru toată perioada anterioară printr-o încheiere motivată.
(4) Dacă debitorul nu a lucrat sau nu a beneficiat de prestaţii sociale în perioada în care s-a format restanţa sau nu a prezentat acte ce confirmă salariul şi/sau alte venituri ale sale, cuantumul restanţei la pensia de întreţinere se determină de către executorul judecătoresc, pornindu-se de la salariul mediu pe ţară existent la momentul determinării restanţei.

1 апреля 2019