Cum putea evacua de la noi din gospodarie o ruda careia i-am permis sa stea temporar?

7 мая 2019 26

Buna ziua. Ce putem face cu o persoana (ruda) care a fost lasat sa traiasca in gospodarie din mila pe o perioada pentru reabilitare, iar în final ne amenință că va da foc la casă dacă nu-i dam cheile de la toata gospodaria ca să fie el stăpân? Aceasta persoana care ne insulta e un alcoolic care nu are drepturi legale la casa.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Pentru început puteți depune plîngere la poliție pentru acțiuni de amenințare sau alte acțiuni de genul.
Dacă nu vă reușește amiabil sa scăpați de persoană, pentru evacuare forțată urmează să acționați persoana în instanță, astfel, ulterior prin intermediul executorului judecătoresc și poliție urmează sa evacuați persoana, iar pentru acțiuni de... mai detaliat nesupunere, e posibil atragerea la răspundere contravențională sau chiar penală.

7 мая 2019