Cum putem debloca banii anterior blocați din cauza neachitării unei amenzi?

17 ноября 2018 31

Unei persoane i s-a aplicat amenda pentru transport ilicit de persoane. Amenda respectiva a fost achitata de către tatăl persoanei in cauza. După un an, a venit o inștiințare precum ca amenda nu a fost achitata și au fost blocate alte surse financiare in banca. Amenda a fost achitata a doua oară, dar banii care au fost blocați banca nu ii poate returna, dand vina pe executor. Executorul judecătoresc care s-a ocupat de caz nu este de gasit și nu raspunde la telefon. Ce putem face in acest caz? Mersi.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Accesați www.unej.md găsiți adresa executorului judecătoresc. Totodată, puteți adresa o plîngere către Colegiul disciplinar al executorilor judecătorești.
Expediați o scrisoare recomandată, cu aviz de recepție în adresa executorului, anexați la aceasta copia tuturor dovezilor de achitare, iar dacă problema nu este remediată vă adresați în instanță.

17 ноября 2018