Cum putem pune interdicția de a face o tranzacție

28 июня 2019 23

Mătușa este o persoană încadrată în gradul accentuat de dizabilitate, este la evidență cu diagnosticul schizofrenie. Este pensionară singuratică. În ultimul timp, nu comunică cu rudele apropiate, ține legături cu persoane străine. Rudele doresc să pună interdicția ca mătușa să nu facă tranzacții cu bunurile sale ca să nu rămână în drum. Orice tranzacție să fie cu acordul rudelor - surorilor.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Elena, în cazul dat mătușa dvs., nici nu o să poată înstrăina nimic, având în vedere starea dumneaei, totodată, în cazul în care dvs., doriți să aveți grijă de ea și de patrimoniul ei, există posibilitatea instituirea asupra mătușii a măsurii de ocrotire judiciare sub formă de tutelă, acțiune... mai detaliat ce se face prin intermediul instanței de judecată.
Pentru mai multe detalii puteți să mă contactați, în acest caz tranzacțiile vor fi efectuate doar cu acordul tutorului și după caz a consiliului de familie sau autorității tutelare.

28 июня 2019