Cum recuperez banii datorati pe serviciile comunale?

13 февраля 2020 148

Buna ziua! Am dat in locatiune un apartament pe termen de 6 luni. Am gasit modelul contractului pe internet, l-am semnat, eu si chiriasul, am copia buletinului acestuia. Chiriasul a achitat chiria pe toate lunile, dar indica datele de pe contoare eronate! Cand am verificat contoarele, am calculat ca nu a achitat servicii comunale in suma de 10.000 lei. Am gasit in apartament doar cheile pe masa si chitantele. Telefonul lui e inchis, pe retele de socializare nu apare. Cum sa procedez ca sa recuperez banii datorati pe serviciile comunale? Mersi anticipat?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
depinde de contract, care urmează a fi studiat, dacă amiabil nu se clarifică, atunci va fi cazul de acționat în instanța de judecată.

14 февраля 2020
  • Юрисконсульт

Bună ziua Vitalie,

Pentru început trebuie să formulați o pretenție în formă scrisă către chiriaș prin care să solicitați sumele restante pentru serviciile comunale.Ulterior vă adresați cu acțiune în judecată.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

14 февраля 2020