Cum sa cerem de la tatal copilului pensie alimentara?

14 августа 2019 76

Nu suntem casatoriti, dar avem un copil comun de 2 ani, copilul poarta familia tatalui. Ce trebuie de intreprins pentru a cere de la tata pensie alimentara? Nu traim impreuna si lucram in tari diferite. Juridic nimic nu e stabilit unde si cu cine trebuie sa stea copilul, la moment e in grija mamei si a bunicii.

Jurist comments 1

Liliana Munteanu
  • Адвокат-стажер

Buna seara! Cel mai rezonabil la caz e sa va adresati in judecata cu o cerere de chemare in judecata “ cu privire la incasarea pensiei pentru intretinerea copilului minor de la Tata si stabilirea domiciliului cu Dvs”, ca sfat Va sugerez ca ar fi binevenit sa va angajati un... mai detaliat avocat aici in RM odata ce sunteti peste hotarele Tarii.

14 августа 2019