Cum sa contest procesul-verbal contraventional daca nu am copia acestuia?

29 ноября 2022 94

Buna ziua. Mi-a fost aplicata amenda pentru ca nu am cedat trecerea pietonului, dar in momentul in care pietonul a calcat pe trecerea de pietoni, automobilul meu era deja pe trecere. Lam rugat pe ofiter ca sa-mi arate inregistrarea video, dar acesta mi-a zis ca mi-o va arata la judecata. Din acest motiv nu am semnat procesul-verbal, doar am indicat ca nu sunt de acord cu constatarea si ca nu mi-a fost demonstrata presupusa incalcare. In final, nu mi-au dat nici copia procesului-verbal. Vreau sa contest procesul-verbal, dar nu am copia acestuia. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună Vladimir, de regulă ar trebui să vă trimită copia procesului-verbal prin poştă sau puteţi să o solicitaţi la cerere, menţionez că termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile, după ce primiţi copia procesului-verbal, întocmiţi o contestaţie pe care o depuneţi sau o expediaţi (prin poştă)... mai detaliat către autoritatea unde activează agentul constatator (adresa juridică din procesul-verbal), ulterior agentul va trimite dosarul în instanţa competentă.

Dacă aveţi nelămuriri puteţi să mă contactaţi la adresa de email iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

29 ноября 2022