Cum sa conving executorul sa amanam plata datoriilor?

15 марта 2020 56

Executorul nu vrea sa amane plata datoriilor, chiar daca copilul mi-i bolnav si asta a fost cauza din care nu am achitat la timp si a crescut datoria.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ana,

Conform Codului de Executare, din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

Respectiv executorul poate... mai detaliat să rețină maxim 20% pe lună din veniturile Dvs, dacă nu aveți bunuri mobile/imobile față de care pot fi efectuate acțiuni de executare.

Astfel el nu poate să vă determine să achitați imediat și integral suma datorată.

Amînarea executării este posibilă doar în cazurile strict stabilite de lege.

15 марта 2020