Cum sa demonstrez ca eu transmit bani mamei si am procurat apartamentul in care sta mama si automobilul?

15 сентября 2020 30

Buna ziua! Mama a primit scrisoare pentru declararea veniturilor si achitarii impozitelor, dar ea nu lucreaza. Eu muncesc peste hotare si o intretin. Din banii mei a fost cumparat apartamentul in care locuieste mama. Ce fel de declaratie e nevoie sa fac? Eu fiind sponsorul ei, trebuie sa demonstrez sursele mele de venituri? Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Acestea sunt donatii între rude, care nu se impoziteaza, si deci care nici nu trebuie sa fie declarate.
Daca dreptul de proprietate asupra casei este inscris dupa mama dvs, ea trebuie sa achite impozitul pe avere.

16 сентября 2020