Cum sa fac sotul coproprietar?

16 марта 2021 45

Buna! Ma casatoresc cu un cetatean roman. Am in proprietate un apartament cumparat. Pentru ca viitorul sot sa poata sa-si faca permis de sedere in Moldova, trebuie sa dispuna de spatiu de locuit. Cum pot face ca sa fie si el coproprietar? Apartamentul nu vreau sa-l impart. Se face vreun contract la notar unde sa arate ca si el are locuinta?Cum sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu faceți pe nimeni coproprietar, nu e necesar și nici în favoarea dumneavoastră.
Mergeți la notar și solicitați întocmirea unei declarații prin care acordați dreptul persoanei sa i se stabilească domiciliul temporar în apartamentul dumneavoastră.
În asemenea circumstanțe prin declara in cauză, va fi confirmat faptul că persoana dispune de spațiu de... mai detaliat locuit.

Nu faceți coproprietar, nu e necesar, vă creați posibile probleme pe viitor.

17 марта 2021