Cum sa incetez achitarea pensiei alimentare pentru intretinerea copilului minor care locuieste cu mine?

7 августа 2019 63

Buna ziua. Exista decizia instantei privind achitarea pensiei alimentare de catre tata in favoarea copilului, domiciliul caruia este stabilit cu mama. De facto, mama copilului nu este in tara de 2 ani, iar copilul locuieste cu tata. Pe parcursul acestor ani se transfera pensia alimentara de catre ex. jud. pe cardul mamei. Mama refuza sa scrie refuz de pensie alimentara si nu participa la intretinerea copilului. Ce-i de facut?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

În atare circumstanțe urmează să o acționați pe mama copilului în instanța de judecată și să solicitați stabilirea domiciliului copilului cu Dvs., după caz, solicitați și încasarea pensiei de întreținere dacă doriți.
Totodată, puteți încerca să recurgeți la întoarcerea executării pentru a recupera banii achitați pentru perioada în care copilul... mai detaliat de facto a locuit cu Dvs..

Doar solicitînd stabilirea domiciliului copilului cu dvs nu veți mai achita pensia de întreținere.

Succes.

7 августа 2019