Cum sa intru in posesia moștenirii după 7ani?

1 февраля 2019 45

Buna ziua. Mama mea a avut un frate care locuia în Rusia. După ce a decedat, el i-a lăsat moștenire o sumă de bani și un apartament în Rusia. Ce trebuie sa facem noi pentru a intra în posesia moștenirii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Atit timp cit bunurile decedatului se află în Rusia, urmează să vă adresați cu cerere în acea țară.
Procedura expresă vă poate fi comunicată de către un notar sau avocat din Rusia, deoarece aceasta cade sub incidența legii țării de origine.
Consecutiv încercați de a afla informații de la Ambasada... mai detaliat Rusiei în Moldova.

1 февраля 2019