Cum să-mi retrag atestatul de la colegiu daca învăț la buget?

25 июня 2020 152

Învăț in anul 2 la colegiul de medicină, dar din anumite motive nu mai am posibilitatea să continuu studiile și vreau să-mi retrag documentele. Directorul mi-a spus că deoarece învăț la buget, trebuie sa plătesc vreo 40 de mii de lei. Am fost informată că dacă mă duc la Ministerul Educației să scriu cerere, e posibil să obțin actele fără să mai plătesc acești bani. Credeți că e posibil? Sau cum altfel aș putea să le retrag fără să plătesc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
La încadrarea la studii, urma sa semnati un contract de studii acolo fiind incluse drepturile si obligatiile, verificatil, ar fi prima etapă.
Daca nu aveți un asemenea contract, s-ar prezuma lipsa unor obligații contractuale in sensul impus de administrație.

1 июля 2020