Cum sa partajezi o afacere corect?

5 января 2019 66

Buna! Am o afacere cu un prieten (partener) pe baza de patent, venitul se inparte egal 50/50. Intrebarea: Cum putem sa ne asiguram (de exemplu, notarial sau prin recipisa) ca in caz ca ne certam sau nu ne intelegem, vom putea activa mai departe conform intelegerii anterioare (50/50%). Daca de exclus SRL, mai sunt metode ca notar sau recipisa? Sau intelegere verbala?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Aveti nevoie de un contract, în care sa reglementati expres modul de impartire a venitului.

Condiția este ca ambii sa detineti patenta pentru acel gen de activitate.

5 января 2019
Gheorghe Iudin
  • Адвокат

Legea privind patenta de intreprinzator prevede (art. 3, alin. 9) că ”doi sau cîţiva titulari de patente se pot asocia în scopul desfăşurării în comun a activităţii de întreprinzător, în baza contractului de activitate în comun”.
Așa că norma legală este, vă trebuie doar un specialist să va facă un... mai detaliat draft, să vă consulte, dorință să fi ela ambii :).
Succes!

9 января 2019