Cum să procedez?

2 марта 2020 155

Am plătit suma pe care am datorat-o organizaţiei de microfinanţare prin intermediul executorului judecătoresc. Acum executorul îmi spune că creditorul mai vrea să-mi fie calculată şi dobândă de întârziere și întemeiază cererea pe art. 24 din Codul de executare. Până acum nu am avut nicio pretenţie de la creditor ori executor cu privire la modul de achitare. Ce trebue să întreprind?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ilie,

Conform Codului de Executare cererea privind calcularea sumelor rezultate din întîrzierea executării poate fi depusă doar executorului judecătoresc ce deţine documentul executoriu prin care se stabileşte obligaţia principală, pînă la stingerea acesteia.

Astfel, odată ce Dvs. ați stins deja datoria conform titlului executoriu și aveți dovadă, puteți contesta solicitarea... mai detaliat executorului ca fiind una tardivă și neîntemeiată.

2 марта 2020
  • Юрисконсульт

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

2 марта 2020