Cum sa procedez cel mai bine pentru a Închide creditele?

15 апреля 2018 83

Buna ziua. Am 2 microcredite de la 2 companii. De 2 luni nu sunt angajat și nu pot sa achit creditele, de aia cresc și procentele și penalități. Acum am un salariu de 4.000 de lei, dar nu imi ajunge sa închid măcar o parte din credite. In cazul dat cum sa procedez: să-i rog pe sa transmită dosarele la executor judecătoresc, ca macar să nu-mi crească procentele in fiecare zi? Sau dumneavoastră aveți o ideie mai buna?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pînă ca dosarul să ajungă la executor, este o cale lungă și costisitoare, dar și în acel este posibila calculul de dobînzi legale pentru ne executarea în termen a hotărîrii judecătorești. Totodată executorul judecătoresc ppate să vă facă viața coșmar, cu interdicții sechestre.
Cel mai bine ar fii totuși sa... mai detaliat vă adresați la companii să obțineți un alt grafic de achitare, sub alte condiții, pe un termen mai îndelungat, fapt ce ar putea micșora rata lunară.
Primul pas este totuși de a negocia situația cu creditorii.

15 апреля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

De asemenea, mai există posibilitatea încheierii unei tranzacții de împăcare la un mediator care o va omologa.
Prin această tranzacție conveniti asupra modului de tranșare a litigiului, termenul care vi se acordă suplimentar, iar dacă la finalizarea acestui termen nu achitați integral tot ceea ce datorați, creditorul va fi în drept... mai detaliat sa se adreseze în instanța de judecată cu o cerere de solicitare a confirmării tranzacției de împăcare semnată la mediator.
Ulterior creditorul se va adresa executorului judecătoresc.

15 апреля 2018