Cum să procedez în asa caz?

2 марта 2019 90

Am imprumutat bani unei persoane și am făcut un contract de împumut. Persoana nu mi-a achitat nimic, este plecată peste hotare si nu răspunde la telefon. In contract e scris că e cu titlu executoriu. Persoana e din alt raion unde locuesc eu, dar în contract e scris ca își alege reședința aici unde locuesc eu, deoarece atunci locuia aici. Pot să mă adresez direct la executor, am în vedere în Chișinău, raionul meu sau a persoanei care a împrumutat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Contractul nu poate fi un titluri executoriu ore acesta este eliberat doar de către instanța de judecată în cazul dat după emiterea unei hotărâri în favoarea dvs.

De aceea urmează să vă adresați cu o acțiune în judecată, privitor la adresă, poate fi citat la adresa de domiciliu dacă o... mai detaliat cunoașteți.

Urmează totuși mai întîi de toate de analizat contractul pentru a ne expune mai detaliat.

3 марта 2019