Cum sa procedezi in situația in care fostul soț locuiește in casa care nu-i aparține?

15 августа 2019 45

Sunt in divorț cu fostul soț de 2 ani. Conform hotărârii instanței de judecată, domiciliul copilului minor este stabilit cu mine. După divorț am plecat din locuința unde locuiam cu sotul. Singurul proprietar al locuinței sunt eu. Fiindu-mi mila de el, l-am lăsat sa trăiască acolo. Acum însă el a schimbat lacătul și nu vrea sa părăsească locuința. Cum sa procedez și la ce organe competente pot sa ma adresez pentru soluționarea problemei?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Adresati-va la Politie pe faptul violarii de domiciliu.
Sau, adresati-va in judecată pentru evacuarea persoanei respective.

16 августа 2019