Cum sa rezolvi procesul penal fara a te prezenta

20 июня 2019 53

Bună ziua. Am asa o întrebare. Soțul meu e stabilit în Europa, dar are un dosar penal in Moldova. Vrea sa își rezolve dosarul. Cum e posibil fără să se prezinte în sala de judecata? Menționez ca victimele nu au nicio pretenție.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Regula e ca persoana invinuita de savarsirea unei infractiuni este obligata sa se prezinte in judecata. In caz contrar, aceasta poate fi anuntata in cautare, iar cauza examinata in lipsa sa, instanta avand posibilitatea sa emita o sentinta, inclusiv de condamnare.
Doar ca exceptie, in cazul infractiunilor usoare instanta... mai detaliat poate examina cauza in lipsa persoanei vinovate. Acest lucru insa, trebuie cerut in instanta de sotul dvs.

Cu respect

20 июня 2019