Cum sa scriu jumatatea mea de casa pe copii?

20 ноября 2019 45

Buna ziua. Am divortat de sot in 2000 si avem o casa contruita in timpul casatoriei. Dupa divort am impartit casa, dar nu am facut actele, pentru ca a trebuit sa plec. Sotul a decedat si la notar copiii comuni au deschis act de mostenire. Notarul le-a spus copiilor ca le imparte jumatate de casa a sotului, dar jumatatea mea nu poate sa o scrie pe mine, dar nici sa scrie toata casa pe copii nu poate. E posibil asa ceva? Cum de procedat in asa caz? In loc sa ma duc la judecata ca sa demonstrez ca e jumatatea mea, eu vreau sa renunt la partea mea ca sa scrie toata casa pe copii.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Potrivit prevederilor legale bunurile dobândite în căsătorie sunt proprietate comună în devălmășie indiferent de faptul că în Registrul bunurilor imobile este scris doar unul dintre soț sau ambii.
Pentru a verifica cine este înregistrat în Registrul bunurilor imobile drept proprietar solicitați eliberea unui Extras.

Ceea ce va doriți Dvs poate avea... mai detaliat loc în baza unui contract de donație, vânzare-cumpărare sau alt act juridic în dependență de intenția părților.

20 ноября 2019