Cum sa trec casa dupa mine dupa decedarea sotului?

29 ноября 2018 102

Buna ziua. Sotul a decedat acum 2 luni. Doresc sa trec casa dupa mine. Ajutati-ma, va rog, ce trebuie sa fac? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Daca casa va aparținea voua ca soți,
La moment, luați certificatul de deces, buletinul d-stră și vă adresați la un birou notarial din preajmă pentru a depune cerere de acceptare a succesiunii,
Notarul o sa va explice toate procedurile, ține expres de competența acestuia. adică sa moșteniți după soț, notarului... mai detaliat identificind și menționind toate bunurile ce au aparținut soțului.
Totodată notarul va identifica și alți posibili succesori de același rang cu d-stră cum ar fi copii soțului daca sunt.

Cererea la notar urmeaza a fi înaintată in termen de 6 luni din data decesului persoanei, ATENȚIE sa nu pierdeți acest termen.

29 ноября 2018