Cum se calculează impozitul pe venit din vânzarea imobilului?

1 ноября 2018 1409

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, cum se calculează impozitul pe venit din vânzarea imobilului. Vânzătorul este persoana fizică și nu are viza de resedinta în apartament.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dacă locuința a fost cea de bază, nu se achită impozitul pe venit. Locuința este de bază atunci când a fost în proprietatea Dvs ultimii 3 ani pînă la vânzare și când ați avut acolo domiciliu sau reședință pe parcursul ultimilor trei ani până la vânzare (noțiunea de domiciliu diferă... mai detaliat de cea de reședință, respectiv nu este necesar doar să fi avut viză la acea adresă).
Dacă nu,
Impozitul pe venit se va calcula în mărime de 12% din 20% din cresterea de capital (dacă există) - diferenta dintre prețul încasat și prețul de piață al imobilului,
și doar după efectuarea deducerilor și scuturilor conform Codului Fiscal, inclusiv armonizările.
Dacă nu există creștere de capital, cota impozitului este zero.

2 ноября 2018