Cum se demonstreaza provenienta veniturilor/banilor?

22 сентября 2019 1924

Buna ziua! Locuiesc peste hotare si construiesc impreuna cu parintii o casa in RM. Pentru a da casa in exploatare, este nevoie de a demonstra provenienta banilor. Eu am certificatul de la locul de munca unde este indicat salariul anual. Pentru constructie fac transfer bancar mamei care are un cont bancar in Romania (pentru ca comisioanele de transfer nu sunt chiar atat de mari ca in RM). Noi construim deja cativa ani si parintii faceau naveta din cand in cand pentru a ridica banii de la banca din Romania. Este suficient oare doar contractul meu de munca si extrasele bancare pentru a demonstra provenienta acestor bani? Noi nu am declarat la vama niciodata pentru ca sumele niciodata nu depaseau 10.000 Euro. As vrea sa stiu care lege consult pentru a afla cu siguranta care sunt actele necesare. Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da este îndeajuns extrasele bancare și extrase de la locul dvs de munca unde este indicat salariul dvs.

23 сентября 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Un alt act prin care se confirmă veniturile unei persoane este și Declarația pe venit.

23 сентября 2019