Cum se inchide Intreprinderea individuala ?

2 мая 2018 559

Am deschis o Intreprindere individuala si s-au acumulat datorii. Vreau sa o inchid. Cum fac asta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua D-le Mircea,
Urmează să depuneți o cerere introductivă privind intentarea procedurii de insolvabilitate.
In cerere indicați candidatura administratorului autorizat/lichidatorului.
Trebuie să știți că Î. I. are statut de persoană fizică și fondatorul răspunde cu întregul patrimoniu propriu.
La fel o să achitați un salariu administratorului autorizat/lichidatorului.
Achitați 400 lei taxa de stat,... mai detaliat obțineți avizul de la Fisc precum că i-ați informat.
Dacă întreprinderea e înregistrată cu sediul în Chișinău atunci depuneți cererea introductivă la sediul Centru al Judecătoriei Chișinău.

3 мая 2018