Cum se poate de omis greșala procesuală a judecătorului

10 января 2019 45

În luna august 2018, am fost condamnat pe art. 190 al. 5 CP. Când s-a pronunțat sentința, judecătorul a comis o greșeală procesuală. Această greșeală a fost depistată de secția specială a P-4. La inițiativa administrației P-4, a fost inițiat conform art. 259 CPP un proces de a fi înlăturată greșeala. Întrebarea mea este: câtde corect s-a inițiat cauza la solicitarea administrației P-4, dacă ea n-a fost parte la procesul penal ? Dacă nu greșesc, așa procedură de corectare se inițiază de către judecător, procuror. Dacă va fi admis demersul administrației, o să fiu eu în drept să contestez încheierea la Curtea de Apel Chișinău?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

După emiterea deciziei dvs în termen aveţi mereu dreptul să atacaţi dacă nu sunteţi de acord, în rest asiguraţivă de cine a fost iniţiată procedura întradevăr dacă există vreun act pentru a ne expune

11 января 2019