Cum se poate de perfectat actele de mostenire la mult timp dupa decesul ambilor parinti?

1 июля 2022 108

Buna ziua. Ambii parinti au decedat (mama 15 ani in urma, tata - 10 ani). In acest timp nimeni nu s-a ocupat de perfectarea documentelor de mostenire. De la parinti ne-au ramas 2 terenuri agricole si casa. Noi suntem 3 frati. Am hotarat intre noi sa impartim mostenirea in mod egal. Un frate a plecat cu traiul peste hotare, pe el nu-l intereseaza mostenirea. Eu vreau sa perfectez cele 2 terenuri pe numele meu. Care este procedura? Trebuie sa ne adresam in judecata? Am nevoie de acordul fratilor? Multumesc.

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna Natalia, în cazul DVS trebuie să vă adresați în judecată, dar pînă atuncea trebuie să faci rost de acorduri întocmite la notari, de la frații DVS, precum că ei se dezic de partea lor în favoarea cuiva.

2 июля 2022
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul dvs. Totul depinde de mai multe nuanțe, pentru a alege o procedură corespunzătoare, problema e ca nu puteți moșteni doar o parte care và interesează, se moștenește totul și ulterior le împarțiți.

2 июля 2022
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna Natalia! Puteti deschide la notar dosarul de mostenire, pentru mai multe detalii sunati la nr. de telefon 069049267

20 июля 2022