Cum se stabileste contravaloarea masiini straine

7 августа 2019 290

Am introdus o masină din anul 1996 cu nr. LT, care este intr-o stare foarte rea. Trebuie sa achit amenda pentru termenul incalcat si contravaloarea ei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca bunul nu va fi scos de pe teritoriul MD, cît și veți fi depistat că ați admis încălcarea, atunci da, veți fi obligat la plata amenzii cît și contravaloarea, care se stabilește prin raport efectuat de serviciul vamal.
Totodată nu veți mai putea introduce pe nume propriu un alt auto... mai detaliat in MD pină ce nu soluționați situația.
Cel mai bine adresați vă direct la ei pentru soluție.

4 сентября 2019