Cum se va calcula indemnizatia urmatorului copil, daca primul nu are inca 3 ani?

28 августа 2020 258

Am iesit in concediul de maternitate in februarie 2018, in aprilie 2018 am nascut. In luna iulie 2018 am iesit la serviciu pe 0,75 unitate. Acum sunt insarcinata cu al doilea copil. Cum se va calcula indemnizatia? Am vechime in munca 14 ani.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

bună
Indemnizația va fi calculată din sumele pe care le-ați achitat din salariu în perioada în care ați lucrat, adică 9 luni în ultimele 24 luni.

29 августа 2020