Cum și cand încep a primi pensia alimentară schimbată

4 августа 2020 120

Bună ziua! Am divorțat în 2017 și am 2 copii minori cu fostul soț. Pentru întreținerea copiilor, am încasat lunar de la tatăl lor o sumă fixă până acum. Dar prin procesul de judecată (care a avut loc in ianuarie-iulie 2020) am cerut schimbarea de la o taxă fixă la 1/3 din salariu pentru ambii copii. Hotărârea a fost luată pe 7 iulie 2020, dar în hotărâre nu este stipulat când tatăl copiilor va începe să achite 1/3 din salariu. Vă rog să îmi spuneți, conform legii se va achita 1/3: din ziua depunerii cererii în judecată, din ziua luării hotărîrii sau din ziua intrării în vigoare a hotărârii?
Menționez că eu am mai inițiat un proces de judecată după divorț: atunci am stabilit domiciliul copiilor cu mine și acea plată fixă de care am beneficiat până acum.
Și încă un lucru: fostul soț a achitat pensia alimentară - suma fixă în iulie 2020 inclusiv. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Din momentul cind intra in vigoare hotarirea.

11 сентября 2020