Cum si unde putem sa dam la divort ca sa mearga totul in cel mai scurt timp?

1 декабря 2018 169

Buna ziua! As vrea sa divortam cu fostul sot, avem impreuna doi copii minori. Dar am ajuns deja la o intelegere. Vrem sa divortam din cauza ca el are alta femeie si alt copil, iar eu sunt insarcinata de la alt barbat. Intrebarea este: cum sa facem si unde sa ne adresam ca sa rezolvam cat mai repede divortul?

Jurist comments 5

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, in cazul in care nu aveti neintelegeri intre voi, puteti merge si desface casatoria la oficiul de stare civila.

1 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Buna ziua Valeria,

În situația Dvs. puteți să vă adresați al organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi cu o cerere de desfacere a căsătoriei.

Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de 1 lună din ziua depunerii cererii... mai detaliat de divorţ.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

2 декабря 2018
  • Юрисконсульт

D-mnii Cristian și Artur de ce oriența doamna să se adreseze la starea civilă, dacă a a spus că are 2 copii, ea trebue săp se adrese de o dată în instanță și în timp de 2 luni v-a fi divorțată.

2 декабря 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Stimate dl Mihail, reiesind din Modificarile operate la Codul Familiei din 01.06.2018c casatoria poate fi desfacuta la organul de stare civila chiar si in cazul incare sotii au copii minori, cu conditia ca sa nu existe neintelegeri intre.
In continutul raspunsului mam referit asupra acestuia fap, am mentionat ca in cazul... mai detaliat in care nu aveti neintelegeri puteti merge la OSC.

2 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Bună ziua Dl. Grigoraș,

Mult stimate Domn, înainte să faceți comentarii sau obiecții trebuie să verificați prevederile legislației în vigoare.

Vă fac o mică informare. Din 2018 procedura de divorț a fost simplificată și a fost modificat art.36 din Codul Familiei RM. Astfel deja este posibil divorțul la oficiul de stare civilă... mai detaliat în cazul în care soții au copii minori, cu condiția că între ei să nu existe neînțelegeri și să existe acord comun cu privire la divorț.

Sper că v-am clarificat situația. Mult succes.

2 декабря 2018