Cumnata pusa la evidenta la casa parintilor

17 июля 2017 27

Buna ziua! Fratele cind s-a casatorit, tatal nostru la el acasa a pus sotia fratelui la evidenta. Si ei nu traiesc la tata acasa, stau in chirie. Acum ei vor sa divorteze si ea nu are un alt loc unde sa se puna la evidenta si mai este si copilul de 3 ani. Cum poate tata sa procedeze pentru a o scoate? De la primarie mi-au zis ca pina nu-si gaseste unde sa se puna in alta parte la evidenta, tatal nostru nu poate sa o scoata. Multumesc!!!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

La Registru cu actele de proprietate tatal dstra o radiaza !

17 июля 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Cererea proprietarului de a fi radiata de la evidenta oricare alta persoana decit proprietarul NU poate fi refuzata. Faptul ca nu se pune la evidenta in alta parte acea persoana - la fel nu este un motiv de respingere a cererii.
Norma juridica- art. 118 din Regulamentul rivind eliberarea actelor... mai detaliat de identitate şi evidenţa locuitorilor Republicii Moldova
http://lex.justice.md/md/346754/

17 июля 2017