Cumpar casa in rate

6 января 2021 30

Buna ziua. Am cumparat o casa si o achit in rate. Am dat deja 6.500 Euro si mai am de dat 21.000 Euro, dar toata intelegerea e scrisa de mana pe o foaie. Are vreo valoare foaia asta daca se intampla ceva. Am si niste inregistrari video. Ce sfat imi dati? Ce sa fac mai departe? Multumesc anticipat

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru a putea înregistra imobilul dupa dumneavoastră, urmează sa intocmiti un contract la notar, spre exemplu vinzare cumparare cu achitare in rate, doar atunci va fi posibilă înregistrarea casei, contrar, ramineți doar cu o foaie care poate confirma doar faptul transmiterii sumei de bani(daca e intocmit corect).
Cel mai bine intocmiti... mai detaliat un contract, alt fel puteți ramine fara casa, inclusiv si fara bani, cu dosare in judecată pe ani de zile.

7 января 2021