Cumpararea unei cote-parti care a apartinut unui coproprietar care a decedat si nu are mostenitori

13 декабря 2022 52

Buna ziua. Sunt proprietar al unei cote-parti de 1/2 dintr-un imobil, cu inca 3 coproprietari care detin cte 1/6 fiecare. Un coproprietar (care detinea 1/6) e decedat de mai multi ani si nu are mostenitori - cum pot sa cumpar aceasta cota-parte si de la cine?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în linii generale, dacă sunteți siguri în privința lipsei moștenitorilor, puteți sesiza serviciul fiscal teritorial pentru ca acesta să moștenească în contul statului, apoi o răscumpărați de la stat.
totuși ar fi mai ușor dacă ar exista moștenitori, ar fi mai rapid și mai clar.

14 декабря 2022