Cumpararea unei vile prin intermediul unei agentii imobiliare

29 июня 2020 72

Buna ziua. Vrem sa cumpara o vila prin intermediul unei agentii imobiliare. La care aspecte trebuie sa fim atenti, in calitate de cumparatori? Ne este frica de escrocherii, am dat arvuna, am intocmit un contract cu ei, dar cu stapanii nu ne-am vazut, doar cu agentul imobiliar comunicam. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Natalia,

In primul rind solicitati un extras din Cadastru pentru ca sa vedeti daca imobilul este curat, nu are sechestre/interdicții.

Solicitati actele de proprietate a vânzătorului, să vedeti ce titlu de proprietar are, în baza la ce a obtinut proprietatea pe imobil.

Solicitati extras de la Fisc cu situatia fiscala a... mai detaliat imobilului, daca sunt datorii la plata impozitelor.

Solicitati ultimile facturi pentru toate serviciile comunale, pentru ca sa vedeti daca nu sunt datorii.

Vorbiti cel putin odata cu proprietarii fără prezenta agentului imobiliar, pentru ca sa aflati poate anumite defecte, neajunsuri, lipsuri. Agentul imobiliar posibil sa nu vă ofere așa info.

29 июня 2020