Cumpararea unui imobil prin ipoteca

12 сентября 2019 129

Buna ziua. As dori sa cumpar o garsoniera prin ipoteca, cu prima rata de 3.000 Euro, pretul total este 14.500 Euro. Care sunt etapele procesului, cheltuielile, la cine trebuie sa ma adresez? Va rog mult sa ma ajutati, nu pricep nimic si nu as vrea sa gresesc ceva. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Contractele de vânzare-cumpărare a bunurilor imobile și ipoteca urmează a fi autentificate notarial sub sancțiunea nulității absolute a acestora pentru nerespectarea formei.
Prin urmare aveți necesitate de a vă adresa la un notar, după care să înregistrați contractele la oficiul cadastral al Agenției Servicii Publice.

Inainte de încheierea contractului de vânzare-cumpărare și... mai detaliat ipoteca verificați actele bunului imobil și anumite atrageți atenția ca bunul sa nu fie grevat sau sa se afle sub sechestru, iar dacă bunul are mai mulți coproprietari și/sau vânzător este o persoana fizică asigurați-vă ca a fost respectat dreptul de preemțiune.
Trebuie sa știți că în calitate de cumpărător suportați cheltuielile de autentificare a contractului de vânzare-cumpărare și probabil și cele de autentificare a contractului de ipotecă.

Ideal ar fi sa contractați serviciile unui avocat care să vă consulte cel puțin în privința actelor pe bunul imobil și partea cu vânzarea-cumpărarea bunului.
Asemenea servicii ar putea să vă coste puțin.

12 сентября 2019