Cumulare de funcție in două instituții

14 марта 2018 126

Dacă o persoană este angajată pe un salariu la locul de bază și jumătate de salariu prin cumul la o altă instituție, poate acea persoană să lucreze prin cumul în zilele de weekend în a treia instituție?

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua conform codului muncii
Potrivit art. 267 alin. (4) din Codul muncii, pentru încheierea contractului individual de muncă prin cumul nu se cere consimţământul angajatorului de la locul de muncă de bază. Totodată, alin. (6) al aceluiaşi articol stipulează că salariaţii angajaţi prin cumul beneficiază de aceleaşi drepturi şi garanţii... mai detaliat ca şi ceilalţi salariaţi din unitatea respectivă. Cât priveşte concediul de odihnă anual pentru salariaţii angajaţi prin cumul, art. 272 alin. (1) din Codul muncii prevede că salariaţii care prestează muncă prin cumul beneficiază de un concediu de odihnă anual plătit conform funcţiei sau specialităţii cumulate, care se acordă concomitent cu concediul de odihnă anual de la locul de muncă de bază.Da poate sa lucreze in weekend in a treia institutie

15 марта 2018