Cumularea funcției de manager al echipei de fotbal cu cea de antrenor

6 октября 2020 21

Poate antrenorul echipei de fotbal să cumuleze și funcția de manager al echipei din punct de vedere juridic?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Este posibil, daca Statutul asociatiei (echipei de fotbal) nu prevede altfel, si daca numirea antrenorului nu este afectata de conflict de interese (de ex. antrenorul se numeste in functie de catre board-ul echipei de fotbal, sau de alt organ de conducere decat managerul, care este aceeasi... mai detaliat persoana).
Pentru evitarea dubiilor, Va recomand sa faceti o interpelare la FMF.

6 октября 2020