Custodie asupra fratelui minor

29 ноября 2018 118

Buna ziua. Ma numesc Inga, am 23 de ani. Cum pot sa obtin custodia asupra fratelui meu de 11 ani pentru a-l putea înscrie într-o scoala din Germania? Tata este decedat, iar mama nu se ocupa de el mai bine de 5 ani, având vicii. Nu-i pasa de nimic, decat de propria persoana. La moment nu sunt căsătorită, doar logodita. Am vorbit cu mama despre transferul fratelui in Germania pentru un viitor mai bun si e posibil sa semneze toate actele de buna voie. Va multumesc!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

În cazul dat trebuie să vă adresaţi la autoritate tutelară teritorială (secţiile/direcţiile asistenţă socială şi protecţie a familiei), să comunicaţi faptul că acest copil se încadrează în categoria copiilor rămaşi fără ocrotire părintească (deoarece mama nu se ocupă de educaţia copilului, deci abandonat) şi să solicitaţi instituirea tutelei.

Conform lit.... mai detaliat f, al. 1, art. 15, Legea privind protecţia specială a copiilor aflaţi în situaţie de risc şi a copiilor separaţi de părinţi:

Articolul 15. Copiii rămaşi fără ocrotire părintească
(1) Statutul de copil rămas fără ocrotire părintească se atribuie copiilor ai căror părinţi:
a) sînt decedaţi, fapt confirmat printr-un certificat de deces;
b) au fost decăzuţi din drepturile părinteşti, fapt confirmat printr-o hotărîre a instanţei de judecată;
c) sînt supuşi unei măsuri de ocrotire judiciare, fapt confirmat prin hotărîre a instanței de judecată.
d) au fost declaraţi dispăruţi fără urmă, fapt confirmat printr-o hotărîre a instanţei de judecată;
e) au fost declaraţi decedaţi, fapt confirmat printr-o hotărîre a instanţei de judecată;
f) i-au abandonat, fapt confirmat printr-o hotărîre a instanţei de judecată.

Conform al. 2, art. 32, Codul Civil:

Articolul 32. Temeiurile instituirii tutelei şi curatelei
asupra minorilor
***
(2) Tutela sau curatela asupra minorului se instituie în cazul în care acestuia i s-a atribuit statut de copil rămas temporar fără ocrotire părintească sau statut de copil rămas fără ocrotire părintească.
***

Servus

29 ноября 2018