Daca am credite neachitate, imi pot fi blocate transferuri de peste hotare?

15 ноября 2018 266

In cazul existentei unor credite neachitate, imi pot fi blocate transferurile lunare de peste hotare? Nu sunt pe card, dar prin oricare banca care lucreaza cu acel transfer?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul restaurantelor la credit, nu e neapărat să existe interdicții.
Interdicția/blocare sume de bani se face doar de executorul judecătoresc cu condiția existenței unei hotărâri judecătorești de î casare forțată a datoriei.
Dacă nu ați fost informat despre existența unei proceduri de executare sau cauză în instanța de judecată,... mai detaliat atunci nu pot fi blocate sumele de bani.

16 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

1. Transferurile bănești au loc fara deschiderea unui cont bancar.
2. Proprietatea asupra banilor transferati apare la Dvs doar in momentul eliberării banilor la casieria Bancii.
Respectiv, executorul NU poate bloca transferul propriu-zis, el nefiind personalizat decât după identificarra Dvs ca destinatar de catre Bancă (comunicare parola, intocmire ordin de plată).... mai detaliat

16 ноября 2018