Daca am diploma de licenta si de masterat in domeniu, am dreptul sa predau in institutiile de stat?

16 августа 2019 50

Daca am terminat studiile pe specialitate peste hotare (licenta si masteratul), am dreptul sa depun actele ca sa fiu profesoara pe aceasta specialitate? Si care sunt documentele pe care trebuie sa le prezint la concursurile pentru posturile vacante?
Am fost anuntata ca trebuie sa mai fac studii obligatorii specializate in predare, dar cum ramane cu pensionarii care lucreaza si nici nu au astfel de studii? Sunt unii care in general nu au terminat studiile, dar predau in institutii de stat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pe linga specializare, trebuie sa cunoasteti si pedagogia, este adevarat.

18 августа 2019