Dacă am interdicție de a părăsi țara

1 января 2019 278

Am așa întrebare: iată pe familia mea s-a luat credit și n-am achitat creditul. Îmi veneau scrisori că mă dau în judecată pentru neachitarea creditului? Vreau să întreb dacă am interdicție de a părăsi țara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ana,

Chiar dacă ați fost acionată în intanța de judecată pentru nerambursarea creditului, DVs puteți ieși din țară cu condiția că executorul judecătoresc nu s-a adresat sau cel puțin instanța de judecată a refuzat să vă aplice o asemenea interdicție.

Pentru a vă asigura că nu aveți asemenea interdicție solicitați informație... mai detaliat de la Poliția de frontieră care este autoritatea competentă să vă ofere un răspuns la întrebarea Dvs..

2 января 2019