Dacă am stropit neintenționat un gard dintr-o localitate rurala, pot fi pedepsit pentru asta?

1 июня 2020 28

Bună! Circulând pe un drum de țară plin de băltoace, am stropit fără intenție gardul unui locatar. Se consideră asta infracțiune? Se pedepsește prin lege? Repet, nu am intenția să o fac, însă am fost sunată de polițistul de sector să mă prezint la inspectorat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Mihaela,

Nu este infracțiune.

Însă conform Regulamentululi Circulaţiei Rutiere, conducătorul de vehicul este obligat să conducă în aşa fel încât să nu stropească pietonii, atunci când pe drum este apă sau noroi.

Dacă ați stropit doar gardul, prevederea de mai sus nu este aplicabilă.

1 июня 2020