Dacă apare o plângere pe numele unui angajat

20 июня 2019 58

Dacă apare o plângere pe numele unui angajat, e corect ca angajatorul doar să spună asta angajatului fără să îi prezinte plângerea în faţă, ci doar să o pună în mapa sa?Am fost înştiinţat că pe numele meu ar fi o atare plângere. Mi s-a citit conţinutul, dar în faţă nu am văzut-o pentru că şeful a băgat-o în mapă imediat. Nu ştiu cum e corect! Trebuia, ori nu, să o văd în faţă, să semnez că am luat cunooştință, că sunt ori nu de acord cu asta? În general, are vreo putere juridică, dacă eu acest document doar l-am ascultat citit, dar nu l-am văzut în faţă?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Dvs. aveţi tot dreptul să solicitaţi o copie a plîngerii date, fiecare persoană are dreptul să solicite orice informaţii oficiale şi informaţii care ating nemijlocit drepturile şi libertăţile solicitantului (art. 4, Legea privind accesul la informaţie).

Servus

21 июня 2019

Mulţumim respectuos pentru răspuns!

21 июня 2019