Daca detinem un apartament (pe care il achitam in rate) care nu este in proprietatea noastra, poate executorul sa puna sechestru pe acesta?

5 июля 2020 88

Sotul are datorii la credite. Avem un apartament pe care il achitam in rate regulat, insa nu il avem inca in proprietate. Ce risc ne paste din partea executorului? Care este procedura in asa situatii?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Tatiana!

Executorul judecătoresc poate afla că efectuațio plăți pentru acest bun și poate interzice persoanei respective să mai încaseze careva plăți de la Dvs altfel, persoana respectivă riscă să fie atrasă la răspundere și amendată.

Totodată, în asemenea mod se constată că Dvs intenționat vă eschivați de la excutarea hotărârii... mai detaliat judecătorești și liber puteți fi atrași la răspundere contravențională, iar ulterior dacă contionuați în același mod să fiți atrași la răspundere penală pentru neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești, prin ascunderea mijloacelor bănești, a surselor de venit.

Vă recomand să achitați datoriile întrucât deja există temeiuri suficiente să fiți atrași la răspundere contravențională și ulterior penală.

Succes.

6 июля 2020