Daca in Ucraina a fost pornit dosar penal pe numele unei persoane

8 октября 2019 58

Daca in Ucraina a fost pornit dosar penal pe numele unei persoane, aceasta persoana poate fi trasa la raspundere si in Republica Modova pentru aceeasi fapta?

Jurist comments 2

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Este inadmisibil acest lucru. Nimeni nu poate fi tras la raspundere penala de doua ori pentru una si aceeasi fapta.

9 октября 2019
  • Юрисконсульт

Dl. Stas,dl.Leonid a indicat în solicitarea sa, precum că în Uxcraina a fost pornit un dosar penal și n-a fost condamnat. În așa caz, dacă această persoană a trecut cu treaiul în Moldova și posibel în așa mo poate se eschivează de la răspundere penală, organele de anchetă din Ucraina... mai detaliat poate să trimată documentele pe cauza penală în Moldova pentru a fi tras la răspundere penală pentru fapta săvîrșită deja în Ucraina.

31 декабря 2019