Daca nu am achitat ratele, pot parasi tara?

14 мая 2018 136

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: daca am abonamente impreuna cu telefon si nu am achitat ratele, pot parasi tara? Sau nu este posibil?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Maria,
Dacă Dvs. nu a-ți fost acționată în instanța de judecată să vi se aplice o interdicția de părăsire a țării atunci puteți călători liber.
În asemenea cazuri interdicția de părăsire a țării se aplică doar că către instanța de judecată, iar Dvs. urma să fiți înștiințată despre proces.

15 мая 2018
  • Юрисконсульт

D-na Maria, ca atare dacă aţi fost acostată în instanţă şi este pronunţată vre-o hotărîre, iar hotărîrea se găseşte la executare, executorul e în drept să vă pună interdicţie de a nu părăsi ţara.Concomitent creditorul e în drept să ciară de la executor să vă pună interdicţia. Instanţa nu-şi bate... mai detaliat capul de aşa ceva.Ei au alte probleme mai importante.

15 мая 2018