Daca o persoana este inchisa in penitenciar, poate sa se elibereze conditionat conform art. 92 CP?

26 октября 2019 22

Persoana data a fost inchisa pe un termen de 1 an si 7 luni cu executie si dupa asta mai are inca 1 an de probatiune. A fost condamnata conform art. 90/1 CP.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Nicolae.

Liberarea condiționată înainte de termen este posibilă dacă sunt întrunite toate condițiile prevăzute în art. 91 sau art. 91/1 sau, după caz, art. 92.

Vedeți conținutul acestor articole în Codul penal: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120900&lang=ro#

24 июня 2020