Dacă obţii cetăţenia Rusiei, trebuie să te dezici de cea a Moldovei?

9 декабря 2018 58

Bună ziua! Dacă obţii cetăţenia Rusiei, trebuie să te dezici de cea a Moldovei? Şi dacă da, dar ai în Moldova imobil, ce impedimente ai avea în legătură cu el? Am înţeles că Moldova nu retrage cetăţenia. Mulţumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Una din condițiile pentru obținerea cetățeniei Federației Ruse, prevăzute în legea rusă - este renunțarea la cetățenia străină.
Astfel, nu se va putea obține cetățenia rusă pînă nu veți prezenta Cererea depusă la Președintele Republicii Moldova privind renunțarea la cetățenia Moldovei.

Renunțarea la cetățenia Moldovei nu are nici... mai detaliat un efect negativ asupra proprietăților Dvs.

9 декабря 2018