Dacă soțul se afla peste hotare, cum fac eu sa divortez?

30 октября 2018 64

Soțul este peste hotare, iar eu vreau să divorțez. Cum fac asta? Și pensia alimentara pentru copilul de doua luni cum o cer?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Este vorba de înaintare a unei acțiuni în instanța de judecată. Prin intermediul acesteia poate fi stabilită cuantumul pensiei alimentare cît și stabili domiciliul copilului cît și divorțul propriu-zis.
Sau dacă nu sunt pretenții, poate fi înregistrată prin intermediul Organului de stare civilă, posibil cu prezentarea unei declarații notariale a... mai detaliat soțului(urmează a consulta Instituția dacă se admite.)

30 октября 2018